Haber

Cinsel saldırıdan yargılanan şarkıcı Kurtuluş Kuş’un yurtdışına çıkış yasağı kaldırıldı.

Cinsel akından 12 yıla kadar hapis cezasıyla tutuksuz yargılanan müzisyen Kurtuluş Kuş’a yönelik yurt dışına çıkış yasağı beşinci itirazın ardından kaldırıldı.

Anka’nın haberine göre saldırıya uğrayan kadının babası Ö.B, “Bu süreçte MHP Aydın İl Başkanı’nın kızı olan avukat Melek Gökçen Alicik de vekilliğe dahil ediliyor. Neden? Dosyaya bu avukat mı karışıyor? Yasak nasıl kalkıyor?”

Saldırıya uğrayan kadının ailesi ve avukatları, Kuş’un yurt dışına çıkma yasağının kaldırılmasına tepki gösterdi. BB’nin babası Ö.B, yaşadıkları süreci şöyle anlattı:

“Geçen yıl 2 Mart’ta İzmir’den şikayetçi olduk. Olay Aydın’da olduğu için belgeler Aydın’a gitti. Bu aşamada bize otel kayıtlarının silindiği söylendi. 9 Temmuz’da iddianame tamamlandı ve Dava açıldı.İlk duruşma 31 Ekim 2022’de görüldü. Duruşmaya bir hafta kala sanık avukatı, Kuş’un SEGBİS üzerinden duruşmaya katılmasını talep etti ve mahkeme kabul etti. 31 Ekim’de mahkeme başkanı, ‘ sanık bir sonraki celsede hazır bulunacak’, ancak bu şahıs ikinci celseye de gelmemiş, ‘zorlama’ ve ‘yurt dışına çıkma yasağı’ kararı da vermiş. Bu kişi yurtdışındaki konserleri vesilesiyle yurt dışına gidiyor ama yasaklı bir insan konserleri hakkında başka ülkelerle nasıl sözleşme yapabilir?

‘BU AVUKAT DOSYAYA NEDEN KATILIYOR’

Müzisyen Kuş’un tanıklarının da yalancı şahitlik yaptığını öne süren OB, sözlerine şu sözlerle devam etti:

“Karakolda verdikleri sözler ile mahkemede verdikleri ifadeler birbiriyle çelişiyor. Kızım tüm duruşmalara katılıyor. Heyet ‘Katılmanıza gerek yok’ dese de giriyor. Mahkeme neden gelmiyor? bu kişiyi Aydın’a getirin, duruşmaya getirin Yurt dışı yasağı kararının verilmesinin ardından sanık avukatları bu karara itiraz etti, Aydın 3. Ağır Ceza Mahkemesi bu itirazı 4 kez reddetti. Yargıtay ve 5. Yargıtay’da karşı tarafın 400 bin lira kefaletle sunduğu gerçek dışı konser sözleşmeleriyle yurtdışına çıkış yasağı kaldırıldı.” Belgede bu avukat niye var? Yasak nasıl kaldırılır? Elimizde bu kadar doktor raporu ve delil varken bu sanık neden hala tutuklanmıyor?”

‘Arkasında birileri duruyor’

O. B. ayrıca iddianamede savcının sadece cinsel saldırıdan değil yaralamadan da ceza talep ettiğini belirtti. Ö. B., konuşmasını şöyle sonlandırdı:

“Süresi içinde yurt dışından men cezası alan biri bu sözleşmeleri nasıl yapabilir? Adaleti savunmuyorlar. Bir sonraki duruşma 14 Haziran’da. Savcının bu duruşmada mütalaa vereceğini iddia ediyoruz. Karşı taraf da bir siyasi partiden milletvekili, bunu yakında açıklayacağız.”

NE OLDU?

Şarkıcı Kurtuluş Kuş hakkında, geçen yıl 19 yaşındaki BB’ye bir otel odasında “nitelikli cinsel saldırı” yaptığı gerekçesiyle dava açıldı.

Yargılamanın ilk duruşması 31 Ekim 2022’de Aydın 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Kuş, ilk duruşmada hakkındaki iddiaları reddetti. Kuş, mahkemenin olağan olduğu kararına rağmen duruşmanın ikinci duruşmasına katılmadı. Bunun üzerine mahkeme, Kuş’un bir sonraki duruşmaya götürülmek üzere zorlanmasına, Kuş için yurt dışına çıkma yasağı adı verilen kontrol tedbiri uygulanmasına karar verdi.

Kuş, avukatları aracılığıyla yurt dışına çıkış yasağı kararına 4 kez itiraz etti, mahkeme itirazı 4 kez reddetti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu