Haber

El Cezeri’nin sütun dizileri, depremde Mesudiye Medresesi’nin yapısında herhangi bir kayma olmadığını kanıtladı.

– Cezeri’nin revakları, Mesudiye Medresesi’nin deprem anında yapısında herhangi bir kayma olmadığını kanıtladı.

Tarihi Mesudiye Medresesi depremden etkilenmedi

DİYARBAKIR – Diyarbakır’da El-Cezeri tarafından Mesudiye Medresesi yapımında yerleştirilen revakların dönmeye devam etmesi tarihi medresenin Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenmediğini gösteriyor.

Merkez Sur semtindeki caminin içindeki tarihi Mesudiye Medresesi’nde Leonardo da Vinci’ye ilham kaynağı olduğu düşünülen El Cezeri tarafından yapılmış taş stabilite sütunları görenleri büyülüyor.

800 yıl önce yapıldığı bilinen medrese, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde sütun dizilerinin sabit dönmesi nedeniyle yapısında herhangi bir gelişigüzel kayma veya bozulma olmadığını göstermiştir.

Diyarbakır Ulu Camii’nde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından görevlendirilen gönüllü rehber olarak görev yapan Yaser Aydın, deprem nedeniyle medresenin yapısında herhangi bir hasarın olmadığını belirtti.

Aydın, “Diyarbakır Ulu Camii’ne baktığımızda caminin içinde özellikle Mesudiye Medresesi’nde Cezeri’nin yaptığı sütunları görüyoruz. Mesudiye Medresesi varken Cezeri medresenin avlusuna iki revak yaptırmıştı. Medrese 800 yıllık bir geçmişe sahiptir.Bu anlamda Al-Cezeri “A.Ş. 800 yıllık bir tarihe dayanmaktadır. Bu sütun dizileri aynı zamanda depremlerin habercisi olarak da anılmaktadır. Bir nevi alarm sistemi diyebiliriz” diye konuştu.

Aydın, medresenin statiğinde herhangi bir bozulma olması durumunda sütunların yavaş dönebileceğini veya kilitlenebileceğini söyledi.

“Son dönemde Kahramanmaraş’ta meydana gelen şiddetli depremlere rağmen yapının tesadüfen hasar görmediğini biliyoruz. Cami ve medresenin zarar görmeden eski ihtişamını koruduğunu söyleyebiliriz. Rastgele bir sorun olsaydı. medresenin statiğinde sütun dizilerinin gizemli bir şekilde kilitli olduğunu ve döndürülemediğini görebiliyoruz.Ancak sütun dizileri sağlıklı bir şekilde çalışıyor.Gördüğümüz için yapıya gelişigüzel bir zarar vermediğini söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu