Teknoloji

Eski NATO Genel Sekreteri: Bazı ülkeler Ukrayna’ya asker gönderebilir

Eskimiş NATOGenel Sekreter anders Rasmussen, Çarşamba Ukrayna‘deki krizle ilgili açıklamalarda bulundu.

Temmuz ayında Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta yapılacak zirveye değinen Rasmussen, Kiev’e güvenlik garantisi kararı alınmaması halinde bazı ülkelerin bağımsız kararlar alarak çeşitli adımlar atabileceğini ve Kiev’e askeri birlik gönderebileceğini öne sürdü.

https://twitter.com/SputnikInt/status/1666678460029489152

Rasmussen yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“NATO, Ukrayna için net bir yol haritası üzerinde anlaşamazsa, bazı ülkelerin bireysel olarak harekete geçeceği açıktır. Polonya’nın Ukrayna’ya somut yardım sağlamakla yakından ilgilendiğini biliyoruz. Bu noktada bazı ülkeler Polonya’yı takip edebilir ve daha güçlü bir şekilde devreye girebilir. Baltık devletleri de ilerleyebilir ve karaya asker konuşlandırabilir. Bence Polonyalılar ciddi bir şekilde ülkeyi işgal etmeyi ve isteklilerle bir koalisyon kurmayı düşünüyorlar.”

Rasmussen, Ukrayna’ya güvenlik garantisi verilecek‘Gelişmiş mühimmat üretimi, askeri eğitim, işbirliği ve silah tedariki ele alınmalı’ dedi.

“Bazı NATO müttefikleri, Ukrayna’nın üyelik hedefleri hakkında gerçek bir tartışmadan etkili bir şekilde kaçınmak için güvenlik garantilerini destekleyebilir”diyen eski NATO Genel Sekreteri, güvenlik garantileri vererek bu sorunu önleyebileceklerini umduklarını da sözlerine ekledi.

“Ukrayna’nın NATO üyeliği yolu açık”

Rasmussen, Ukrayna’nın olası NATO üyeliğine atıfta bulunarak, şunları söyledi: “Vilnius’taki tepede gündeme getirileceğini düşünüyorum. Birkaç Doğu Avrupa cumhurbaşkanı ile görüştüm. En azından bunu isteyen kararlı Doğu ve Orta Avrupa müttefikleri var. Ukrayna’nın NATO üyeliğine giden yolu açık.”söz konusu.

Rasmussen, Vilnius, Ukrayna NATO’ya katılma davetiBu davetin kendisine ulaşmasa bile gelecek yıl Washington’da sunulabileceğini kaydederek, “Bundan daha azı Ukrayna için hayal kırıklığı olur”ifadeleri kullandı.

Ukrayna Devlet Başkanı vladimir Zelenskiy, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, 11-12 Temmuz’da Vilnius’ta yapılması planlanan NATO zirvesinde Ukrayna için güvenlik garantileri ve ittifaka açık davet almayı beklediğini söyledi.

Zelenskiy, Kiev’in NATO ve Avrupa Birliği’ne katılımı konusunda henüz net ve olumlu bir karar alınmamasından duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu