Haber

Hatay’daki Koz Kalesi de depremlerde hasar gördü

HATAY’ın Altınözü ilçesinde bulunan ve Antakya Beyliği döneminde yapıldığı tahmin edilen tarihi Koz (Kürşat) Kalesi’nin de depremlerde hasar gördüğü ortaya çıktı.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki sarsıntılar ile Hatay’da 3 dakika arayla meydana gelen 6,4 ve 5,8 büyüklüğündeki depremler 11 ilde büyük yıkıma neden olurken, taşınmaz tarihi yapıların da hasar görmesine neden oldu. Hatay’ın Altınözü ilçesi sınırlarında ve tarihi bir konumda yer alan Koz Kalesi’nin 4 büyük deprem sonrası hasar gördüğü görüldü. Tarihi kaleye giderken burçlardan ve kaleden taş düştüğü kaydedildi. Kalenin bazı burçlarının yıkılışı havadan görüntülendi.

Depremde büyük panik yaşadıklarını belirten mahalle sakinlerinden İzzettin Kaya, “Yağmur yağıyordu ve kendimizi dışarı attık. Evimize girdik ama sonra tekrar deprem oldu ve kendimizi attık. Çadırda kalıyoruz ve son depremlerden sonra Koz Kalesi köyündeyiz.” Taşlar yerinden oynadı. Bazıları yere düşmüş. Zarar gördükleri ortada” dedi.

Koz Kalesi köyünde, Antakya Beyliği döneminde inşa edilen Altınözü-Antakya yolu üzerinde hakim bir zirvede güvenliği sağlamak için eski çağlardan beri kullanılan Koz Kalesi bulunmaktadır. Antakya Latin Patriği’nin ikamet ettiği bu kale, Sultan Baybars’ın 1268 yılında Memlûk Türk hakimiyetine geçmesinden sonra Yavuz Sultan Selim zamanında 1515 yılında Osmanlı hakimiyetine girmiştir.

cavdirhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu