Haber

prof. Dr. Karlıkaya: Türkiye’de insanların yüzde 80’i sigaraya 18 yaşından önce başlıyor

TRAKYA Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Karlıkaya, Türkiye’de sigaraya başlama yaşının 18’in altına düştüğünü belirterek, “Sigara bağımlılığı her zaman 18 yaşından önce gelişir. dünyanın birçok ülkesinde durum böyle.İstatistikler ülkemizde sigaraya başlayanların yüzde 80’inin 18 yaşından önce başladığını gösteriyor.”

TÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Özellikle sigara içenlerde uyuşturucu bağımlılığının arttığını söyleyen Karlıkaya, Türkiye’de insanların yüzde 80’inin sigaraya 18 yaşından önce başladığını söyledi. Büyük doğa katliamı ve çevre kirliliği nedeniyle birçok kanserin ana sebebinin tütün olduğunu belirten Karlıkaya, “Kanserler, kalp-damar hastalıkları, kalp krizleri, felçler, kalpten çıkan ana damarın yırtılması sonucu oluşan ani ölümler, Aort dediğimiz kanser, mesane ve böbrek kanserleri.Bunun dışında KOAH çok yaygın ve ölümcül bir hastalık.Dünyada her yıl milyonlarca insanı etkileyen ve öldüren bir hastalık.Yine hesaplıyoruz ki o yarısı zatürreden sorumlu tüberkülozdan ölümlerin nedeni tütün.Verem mikrobiyal bir hastalık ama sigara içenlerde tüberküloz mikrobun akciğerlere ulaşarak akciğerleri hasta etme olasılığı daha yüksek” dedi.

Karlıkaya, son dönemde pandemide görülen kovid gibi mikrobiyal hastalıklarda sigaranın ölüm riskini artırdığına da dikkat çekerek, “Covid, grip gibi ölümcül hastalıklara yakalanma riskini artıran temel sağlık sorunu tütündür. Kovid aşılarının daha zayıf olduğu gösterilmektedir. Sigaradan olabilir” dedi. Bağımlılıkların birbirini desteklediğini belirten Karlıkaya, “Kafein de bağımlılık yapan bir unsur. Bağımlılar birbirini destekler. Sigara alkolle birlikte, kafeinle birlikte diğer bağımlılıklar, esrar, kokain sigara içenlerde daha yaygın. O yüzden diyoruz ki; sigara diğer bağımlılıklara açılan kapıdır. Örneğin sigara. Sigara içenlerde alkol 3 kat, esrar 8 kat, kokain bağımlılığı 22 kat daha fazladır” dedi.

Profesör Doktor. Celal Karlıkaya, insanların önemli bir bölümünün 18 yaşından önce sigaraya başladığını belirterek, “Aslında bu bir çocuk bağımlılığı. İnsanların değerli bir bölümü 18 yaşından önce tütüne başlıyor. Birini, sonra diğerini deniyor, ‘iyi oluyor’ çayla’, ‘kafeinle iyi gelir’.Birlikte kullanıldıklarında daha kanserojen olmaları ayrı bir konu.Özellikle Erzurum yöresinde kıtlama denilen bir teknikle çokça çay içmek yemek borusu kanserine neden oluyor.Biz yapmıyoruz. Şu anda çay veya kahvenin yakıcı etkisi dışında ekstra kanserojen olduğunu biliyoruz.Sigara bağımlılığı her zaman 18 yaşından önce gelişir.Birçok ülkede bu böyledir. İstatistikler, ülkemizde sigaraya başlayanların yüzde 80-90’ının 18 yaşından önce başladığını gösteriyor” dedi.

hafik-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu