Haber

İSTANBUL-FİLMİ YAZARINDAN SUNGU ÇAPAN SON BİR YOLCULUĞA ÇIKTI

Önceki gün hayatını kaybeden 79 yaşındaki sinema yazarı ve eleştirmen Sungu Çapan, son yolculuğuna uğurlandı. Çapan, son yolculuğunda yakınlarını ve sevenlerini yalnız bırakmadı. Çapan, Zincirlikuyu Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

15 gün önce beyin kanaması geçiren Çapan, Çamlıca’da özel bir hastaneye kaldırılarak ağır bakımda tedavi altına alındı. Çapan, tüm müdahalelere rağmen önceki gün hayatını kaybetti. Çapan’ın cenazesi bugün saat 16.45’te Zincirlikuyu Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi. Çapan’ın cenazesine aralarında usta yazar Atilla Dorsay, Mehmet Açar, Murat Erşahin, Ali Ulvi Uyanık ve Tunca Arslan’ın da bulunduğu ünlü isimler ve yakınları katıldı.

‘Çok sevgi dolu bir insandı’

Süngü Çapan’ın cenazesinde konuşan ünlü yazar Atilla Dorsay, “Ben geldiğimde Sinematek kurulmuştu. Kurucuların arasında Süngü Çapan vardı. Derinlere daldı. Çok güzel yazılar yazdı. Son derece sinemasever, uzun cümleler vardı ama o cümleler o kadar sağlam kurulmuştu ki hepimiz defalarca okumak zorunda kaldık.Eşsiz bir insandı.Benim dönemim ‘Z’ kuşağıydı.Pop müziğe düşkündü ve yabancı müzisyenlere hayrandı.Ama o sinema kültürü içinde kendini sürekli geliştiren bir insandı.ve garip bir huyu vardı.bazen güzel yazılarına filmin sonunu da yazardı.bunu sana karşı bir şey olarak söylemiyorum. Bazı okuyucular bunun için ona kızdılar. Ama o çok sevgi dolu bir insandı.”

‘GERÇEKTEN BİR SEMBOL İSİM’

Yazar Mehmet Açar ise ‘Sungu Çapan hepimizin efendisi’ dedi. 1965’te yazmaya başlar. Bugüne kadar hep yazar. Çok değerli bir dönüm noktasında, Türkiye sinema tarihinin önemli isimlerinden ve film eleştirmenlerinden biridir. Paris Sinematek’te geçirdiği zamanlar var. 1961-1971 yılları arasında Paris’te hem eğitim gördü hem de Paris’te birçok sinema filmi çekti. Onların nesli farklı, şimdiki nesli düşündüğümüzde internet ve festivaller var. Ama onun nesli için kolay olmadı. O aslında ikonik bir isim, o nesil Atilla Dorsay, Sungu Çapan ve Burçak Cihan, onlar başka bir nesildi. Kıymetli bir isim, bizim için çok kıymetli bir kayıp. Bire bir, kardeşimiz sevdiğimiz biri. “Yazılarını çocukken okumaya başladım” dedi.

ahmetli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu