Haber

Libya Başbakanı çatışmaların ardından Trablus’u ziyaret etti

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Abdülhamid ed-Dibeybe, başkent Trablus’ta iki gün süren silahlı çatışmaların ardından sağlanan ateşkesin ardından incelemelerde bulunmak üzere bölgeyi ziyaret etti.

UMH’den yapılan açıklamaya göre Dibeybe, İçişleri Bakanı İmad et-Tripoli eşliğinde hasar incelemesi için Ayn Zara bölgesine gitti.

Bölgede zarar gören altyapının yeniden inşası ve temizlenmesi için yerel yönetime talimat veren Dibeybe, çatışmalardan etkilenen vatandaşların tespit edilerek mağduriyetlerinin giderilmesi talimatını verdi.

Devlete bağlı İlk Yardım ve Destek Merkezi tarafından Trablus’ta iki gün süren çatışmalara ilişkin yapılan açıklamada 27 kişi hayatını kaybetti, 106 kişi de yaralandı.

Trablus’ta iki gün süren çatışmaların ardından ateşkes ilan edildi.

Başkentin bazı kesimlerinde Libya Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Suç ve Terörle Mücadele Birimi’ne bağlı “Rada” ile Milli Birlik Hükümeti’ne bağlı “444 Tugayı” arasında çatışma çıktı.

Libyalı yetkililer, başkentin güneyinde ve Ayn Zara bölgelerinde çatışmaların devam ettiğini duyurdu.

Çatışmaların nedenine ilişkin resmi bir açıklama yapılmazken, Libya basınında “444. Tugay” komutanı Mahmud Hamza’nın “Rada” birimi tarafından gözaltına alınmasının çatışmanın fitilini ateşlediğine dair haberler yer aldı.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti, başkent Trablus’ta iki gündür devam eden çatışmalarda dün ateşkes ilan edildiğini duyurdu.

Başbakan Abdülhamid Dibeybe’nin, “444 Tugay” komutanı Mahmud Hamza’yı “tarafsız bir bölüme” teslim etmesi ve ateşkes sağlanması konusunda Trablus’taki Suğ el-Cuma bölgesinin ileri gelenleriyle anlaştığı açıklandı.

Milli Birlik Hükümeti İrtibat ve Siyasi İşlerden Sorumlu Devlet Bakanı Velid el-Lafi, söz konusu “tarafsız kesim” hakkında bilgi verilmezken, “444 Tugayı” komutanı Hamza’nın teslim edildiğini belirtti. “nötr bölüme” geçin.

Başkent Trablus’ta 28 Mayıs’ta iki taraf arasında kısa süreli çatışmalar yaşandı.

“Rada” ve “444 Tugayı”, ülkenin batısında faaliyet gösteren en güçlü iki milis grubu olarak kabul ediliyor.

kumruhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu