Haber

Güney Kore, Fukuşima’dan gelen atık su üzerinde acil durum radyasyon testleri yapıyor

Güney Kore, Japonya’nın Fukushima In-Dai Nükleer Santrali’nden çıkan radyoaktif atık suları deşarj edeceğini açıklamasının ardından ülkede artan endişeleri gidermek için 108 farklı kıyıdan alınan sular üzerinde “acil durum radyasyon testleri” yapmaya başladığını duyurdu.

Yonhap’ın haberine göre, Güney Kore’nin Okyanuslar ve Balıkçılık Bakan Yardımcısı Park Sung-hoo, düzenlediği basın toplantısında, ülkedeki 108 kıyı bölgesinden “radyasyon” testleri için numune topladıklarını kaydetti.

Bu numunelerin radyasyon seviyelerini ölçmek için “acil radyasyon testleri” yapmaya başladıklarını belirten Park, söz konusu numunelerden 75’inin Jeju Adası dahil olmak üzere ülkenin doğu, batı ve güney kıyılarından, geri kalan 33’ünün ise daha uzak bölgelerden alındığını bildirdi.

Hızlı analiz sistemleri kullanılacak

Park, belirlenen her noktada sistematik olarak ayda iki veya üç kez radyasyon testlerinin yapılacağını belirterek, olağan kurallarda uyguladıkları iki ayı aşan inceleme prosedürleri yerine daha hızlı sonuç veren “hızlı analiz yöntemini” kullanacaklarını bildirdi.

Söz konusu testlerin sonuçlarının yaklaşık 4 gün içinde alınabileceğini belirten Park, sonuçları çıktıkça açıklayacaklarını kaydetti.

Japonya’nın Fukushima In-Dai Nükleer Santrali’nden çıkan radyoaktif atık suyu denize boşaltacağını açıklaması bölgede alarma neden oldu.

haber-egirdir.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu